Mobil Dünya Kongresi’nde Huawei Elektrikli Bisiklet projesi ödüllendirildi

China Mobile, Huawei ve Tendency markaları tarafından ortaklaşa geliştirilen NB-IoT (Dar Band – Nesnelerin İnterneti) elektrikli bisiklet yönetim sistemi, Mobil Dünya Kongresi 2019’da GTI Award 2018 tarafından, ‘Yenilikçi Mobil Servis ve Uygulama’ kategorisinde ödüle layık görüldü. China Mobile Huawei ve Tendency Elektrikli Bisiklet Projesi

Çin’de elektrikli bisiklete sahip olan kişilerin sayısı 300 milyonu aşmış durumda; ancak bu büyüme insanların yaşamlarını kolaylaştırırken, aynı zamanda şehir yönetimi için de yeni çözümlere özel gereksinimleri de beraberinde getiriyor. Ayrıca, trafik kazalarının yüzde 30’undan fazlasına, yangınların ise yüzde 9’una elektrikli bisikletlerin de karıştığı gösterildi.

Bu sorunları gidermek için China Mobile, NB-IoT elektrikli bisiklet yönetim sistemi üzerinde Huawei ve Tendency ile birlikte yeni bir iş birliği hayata geçirdi. Bu kapsamda, mevcut elektrikli bisikletlerin NB-IoT, GPS ve BeiDou modülleri ile donatılmasıyla birden fazla denetim fonksiyonunu etkinleştirmek mümkün hale geliyor.

Henan eyaletinin başkenti olan Zhengzhou şehrinde halihazırda kullanılan Dar Band Nesnelerin Interneti (NB-IoT) tabanlı elektrikli bisiklet yönetim sistemi kapsamında, iki milyondan fazla NB-IoT özellikli elektrikli bisiklet kullanılmaya başlandı. Şehirde yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlayan ilk 10 proje arasına giren, Elektrikli Bisiklet Güvenliği Projesi başladıktan bir ay sonra, Zhengzhou Belediyesi lisanslı elektrikli bisiklet hırsızlığına karşı özel bir ekip kurdu. Bu sistem sayesinde, elektrikli bisiklet hırsızlığının engellenme oranının yüzde 60’ın üzerine çıktığı gözlendi.

China Mobile Huawei ve Tendency Elektrikli Bisiklet Projesi