Canon L Lensleri ile fotoğrafçılık alanında sınıf atladığını kanıtlayan 5 nedeni açıkladı

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon; bu ürünlerin pazardaki diğer ürünlerden farkını, son 30 yıl içerisinde piyasaya sundukları heyecan verici telefoto lensi olmalarındaki nedenleri hakkında bilinmeyenleri 5 madde ile açıkladı.

1- Takım çantasından 1 kg azaltan hafiflik
Fotoğraf tutkunlarının bugün en zorlandığı noktalardan biri olan takım çantaları artık bu lenslerle daha hafif. Bu özelliği ile EF 400mm f/2.8 IS III USM, fotoğrafçı dostu bir lens olarak adlandırılıyor. Aynı şekilde EF 600mm f/4L IS III USM de yaklaşık 900g (870g) ağırlığında olup kendinden önceki modelden daha hafif.

2- Fotoğrafçının bir parçası olmayı sağlayan mükemmel denge
Canon, EF 400mm f/2.8 IS III USM ve EF 600mm f/4L IS III USM lensleri geliştirme sürecindeki test aşamalarında ağırlığın azaltılmasıyla birlikte daha kusursuz bir dengeye ulaşabilmek için ağırlık merkezinde de yenilikler yaptı. Canon, lenslerin iç yapısını buna göre tamamen yeniden düzenleyerek fotoğraf tutkunlarının ağırlık merkezi nedeniyle karşılaşabilecekleri olası problemleri ortadan kaldırdı.

3- Profesyonellerin gözünden tasarım
Sahadaki bilgilere ve kullanıcı deneyimlerine önem veren Canon, bu lenslerin tasarımında deneyimlerine güvendiği profesyonellerden destek aldı. Lens geliştiricileri ürünlerin teknik açıdan maksimumda iyileştirilmiş bir deneyim sunabilmelerini sağlamak için fotoğrafçıların yaşadıkları zorlukları belirlediler. Canon’un Japonya’daki Utsunomiya lens fabrikasında bu yeni lenslerin yapım sürecine Canon Inc.’nin Yönetici Ürün Planlayıcısı Shota Shimada öncülük etti.

4- Tüm sıcaklıklarla baş edebilen malzemeler
Doğanın ekstrem şartlarıyla mücadele eden fotoğrafçılar için yalnızca saliseler büyük önem taşımıyor. Bunun yanı sıra kullandıkları ürünlerin doğanın zorlu koşullarında beklenen performansı sunmak için ciddi bir dayanıklılığa sahip olması gerekiyor.

5- 3D yazıcılar ile ‘En doğru’ kullanım
Lenslerin geliştirme ve tasarım aşamasında Canon’un kendi üretimi 3D yazıcılardan yararlanıldı. Üretilen bu hassas modeller fotoğrafçılarla paylaşıldı ve alınan geri bildirimler sayesinde erken aşamalarda daha yuvarlak bir tripod tabanı plakası oluşturmak gibi daha birçok özellik fark edilerek müdahale edildi.