Akıllı Emzik ne işe yarıyor? Bilim İnsanları Bu çözümü buldu!

Bebeklerin hassas cilde sahip olması nedeniyle, onları doğrudan vücutlarına bantlanan tıbbi biyo-algılayıcılarla donatmak iyi bir fikir değil. Bu sebeple bilim insanları, alternatif olabilecek şeyleri bebeklerin tükürüğündeki glikoz seviyelerini ölçen akıllı emzik şeklinde geliştirdiler. California San Diego Üniversitesi İspanya Alcala Üniversitesi

Konsept kanıtlama cihazı California-San Diego Üniversitesi’nden Prof. Joseph Wang ve İspanya Alcala Üniversitesi’nden Prof. Alberto Escarpa tarafından yönetilen bir ekip tarafından yapıldı. Tam olarak bir bebek emziği emdiğinde, ağız hareketleri ile cihazın ucundaki dar bir kanala tükürük pompalar. Bu sıvı, cihazın tabanındaki bir elektrokimyasal tespit bölmesinde sonuçlanır. Bu bölmede elektrot şeridine bağlanmış bir enzim tükürükte bulunan herhangi bir glikozu zayıf bir elektrik sinyaline dönüştürür. Oluşan sinyal, sinyalin gücüne bağlı olarak tükürük glikoz seviyelerini belirleyen bir akıllı telefon uygulaması kullanılarak ve kablosuz olarak algılanır. Tükürükteki glikoz seviyeleri, kan dolaşımındaki seviyelerle bağlantılıdır.

Tipik olarak, mevcut teknolojiyi kullanarak bir bebeğin glikoz seviyelerini izlemek için bebeğin hastaneye götürülmesi ise deriyi delerek algılayıcının bağlanması gerekir. Bu algılayıcı deri hücreleri arasındaki interstisyel sıvı içindeki glikozu tespit eder.

Emzik tekenolojisi bir kez geliştirildiğinde, aynı verileri elde etmek için çok daha az girişim ve daha az ızdıraplı bir yol sağlayabileceği düşünülüyor.

California San Diego Üniversitesi İspanya Alcala Üniversitesi