Bunları asla online platformda paylaşmayın! İfşa için çalışan Doxxing siber saldırılarının sayısı arttı!

Bunları online platformda paylaşmayın.
Bunları online platformda paylaşmayın.

Bunları online platformda paylaşmayın, Doxxing siber saldırıları arttı, TC kimlik numaranızı online paylaşmayın, Banka hesaplarınızı online paylaşmayın.

Bu verileri asla online platformda paylaşmayın! TC kimlik numaranızı, banka hesabınızı hiçbir online platform üzerinden paylaşmayın! İfşa için çalışan Doxxing siber saldırıları artış gösteriyor! Bunları online platformda paylaşmayın. Doxxing siber saldırıları arttı.

Instagram Hesabımız

Kişisel verileri online ortamda ifşa etmeyi amaçlayan Doxxing siber saldırıları artış gösteriyor. Sosyal medyanın yükselişi ile kişisel verilerin ifşasının da kolaylaştığına dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, Doxxing saldırılarına karşı kişisel verilerin korunması için önemli 5 öneride bulunuyor.

Herhangi bir kişinin kimlik bilgilerini keşfederek, online ortamda ifşa etmeye çalışan siber saldırı çeşidi Doxxing, dehşet saçmaya devam ediyor. Siber saldırganların tek bir ipucu üzerinden sosyal medyada bırakılan izleri takip ederek parçaları birleştirdiğini belirten Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kişilerin gerçek kimliklerinin, özel yazışmalarının ve kamuya kapalı tüm verilerinin ifşa edildiği bu saldırı çeşidine karşı kullanıcıları uyarıyor.

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmalarına Rekor Başvuru! TEKNOFEST 2020’ye En Çok Başvuru Gaziantep’ten!

Doxxing Saldırılardan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler neler?

Olasılıkları en aza indirmek için atılması gereken birkaç adımın olduğunu belirten Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların Doxxing saldırılarından korunması için şu önerilerde bulunuyor:

1. Online olarak paylaştıklarınıza dikkat edin. Hayatınızda olan her şeyi sosyal medyada paylaşmanız hayati önem taşıyor mu? Bu soru aslında kişisel verilerin korunması adına sosyal medya başta olmak üzere tüm online mecralarda gerekli bir adımı teşkil ediyor.

2. Gizlilik ayarlarınızı değiştirin. Yabancılar tarafından görülmemeleri için sosyal medyadaki gönderilerinizi özel ve korumalı hesap konumuna getirmeniz gerekiyor.

3. Çok faktörlü doğrulamayı kullanın. Çok faktörlü kimlik doğrulamalar başta sosyal medya hesaplarının korunması olmak üzere birçok kişisel verilerin bulunduğu diğer hesapların korunması için de önem arz ediyor.

4. Bilinmeyen gönderenlerden gelen bağlantılara tıklamayın. Doxxer’ler, sizi kötü amaçlı bağlantılara tıklamak ve kişisel bilgilerinizi vermenizi istemek için genellikle kimlik avı kullanıyor. Bu tarz sosyal mühendislik çalışmalarına karşı dikkatli olun.

5. Bu verileri asla paylaşmayın. TC kimlik numaranızı, ehliyetinizi ve banka hesaplarıyla ilgili herhangi bir bilgiyi hiçbir online platform üzerinden paylaşmayın.

Instagram yeni özelliğini duyurdu! Instagram QR kod Nedir? Instagram QR kod nasıl kullanılıyor?