BtcTurk, 3. Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması günü Halving bilgi yarışması ile 15 kişiye toplamda 7.500.000 Satoshi hediye etti

Tüm dünyanın takip ettiği ‘3. Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması Süreci’ni konu alan ‘Dijital Halving Zirvesi’, Türkiye’nin 81 ilinden 830 binden fazla kullanıcısı bulunan BtcTurk’ün, twitter hesabı üzerinden uzman konuşmacıların katılımıyla canlı olarak gerçekleştirildi. BtcTurk Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması günü Halving bilgi yarışması

10 yıl içinde üçüncü kez gerçekleşen Bitcoin Blok Ödülü Yarılanmasını konu alan zirveye BtcTurk CEO’su Özgür Güneri başta olmak üzere Bitcoin’in doğuşundan beri ekosistemin öncülerinden olan Adam Back, akademisyen İsmail Hakkı Polat, BtcTurk Kurucusu Kerem Tibuk, BtcTurk CTO’su Ozan Yurtseven ve İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan’ın katıldı.

*09 Temmuz 2016’daki yarılanmada Bitcoin 1,910 TL olarak gerçekleşirken, 11 Mayıs 2020 tarihindeki 3. Yarılanmada ise Bitcoin 61,999TL olarak kaydedildi.

COVID-19 Dünyasında Bitcoin’in Anlamı
Moderatörlüğünü Radyospor Genel Yayın Yönetmeni Barış Ertül’ün yaptığı zirve, ‘COVID-19 Dünyasında Bitcoin’in Anlamı’ başlıklı panel ile başladı. BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan’ın konuşmacı olarak yer aldığı panelde; Covid-19’un piyasalara etkisi, Bitcoin’in varlık sürdürme serüvenindeki fırsat ve tehditlerinden bahsedildi.

COVID-19 etkisiyle yaşanan krizden ve ödül yarılanmasının ardından önümüzdeki 4 yılı değerlendiren BtcTurk CEO’su Özgür Güneri; koronavirüsün ardından insanların alışkanlıklarına geri dönüp dönemeyeceği ve bunun ekonomiye etkisinin nasıl olacağına değindiği konuşmasında finansal piyasalarda dalga boyutunun artarak devam edeceğini, risk yönetiminin de bu noktada büyük önem kazandığını belirtti. Güneri: “Kontrol edilememesi, sansürlenememesi, para politikası ile oynanamaması Bitcoin’e büyük güç veriyor. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan Bitcoin’i merkezi ve jeopolitik risklerden arındırdığınız portföyünüzün bir kısmı olarak değerlendirebilirsiniz” dedi.

‘COVID-19 Dünyasında Bitcoin’in Anlamı’ panelinin bir diğer konuşmacısı İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan ise konuşmasında dünyadaki insanların sadece 1.3’ünün Bitcoin satın aldığından ve düşük olan bu rakamın artacağından bahsetti.Manukyan, piyasalarla ilgili de açıklamalarda bulunarak tavsiyeler verdi. ”Geçtiğimiz yıllarda liberal ülkelerle otoriter ülkelerin Bitcoin’e yaklaşımlarının farklı olacağını düşünüyorum” diyen Manukyan sözlerine şöyle devam etti: ”Koronavirüs krizi ile bu durum değişti. Sıfır faizin de bir işe yaramadığını gördük. Reel faizler Bitcoin’i destekleyen gelişmeler. Ciddi bir kriz ile karşı karşıya olan devletler bu krize önlem olarak Bitcoin’e geçmeyi düşünecektir. Bunun yanı sıra bugün Bitcoin’i teminat olarak kullandırabildiğiniz sistemler oluşmaya başladı. Hayatın içinde akıllı kontratlar ödeme sistemlerinden bahsediyoruz.”

BtcTurk Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması günü Halving bilgi yarışması