Dünya abur cubur yemekten kör olan çocuğu konuşuyor!

Kalitesiz besin alışkanlıkları İngiltere’de genç bir çocuğun kör olmasına sebep oldu. Jasper isimli çocuk 14 yaşındayken yorgunluk şikayetiyle aile doktoruna gitti. Test sonuçları ise düşük b12 vitamini düzeyleri ile anemik olduğunu gösterdi. Doktoru ona b12 enjeksiyonları içeren bir tedavi programı hazırladı. Fakat 15 yaşına geldiğinde işitme kaybı ve görmesiyle ilgili sorunları ortaya çıkmıştı. Bristol Göz Hastanesi İngiltere gototechno dergisi haberi

17 yaşındayken körlük noktasına kadar geldi. Bristol Göz Hastanesi’nde optik sinirlerinde zarar meydana geldiği gördüldü ve ileriki testlerinde ise hastalığın beslenme alışkanlıklarıyla ilişkili olduğu ortaya çıktı.

Düşük b12 vitamini, selenyum, Dvitamini ve bakır düzeyleri gibi birçok mikro besin eksikliğine sahipti. Kemik mineral yoğunluğu da çok düşüktü.

Jasper, ilkokuldan beri seçici bir yiyici olduğunu ve bazı yiyecekleri yemeyeceğini itiraf etti. Yerel balık dükkanında patates kızartması yemişti ve patates kızartması, beyaz ekmek, işlenmiş jambon dilimleri ve sosisle birlikte servis ediliyordu.

Eksikliklerine rağmen tedavi etmek için besin takviyesi yapılmasına rağmen, görüşü düzelmedi.

Bristol Göz Hastanesi İngiltere gototechno dergisi haberi