Bosch, Geleceğin Araçları için 3 Milyar Euro Yatırımla Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimini kuruyor!

Bosch Mobilite Bilişim Çözümleri.
Bosch Mobilite Bilişim Çözümleri.

Bosch, Geleceğin Araçları için 3 Milyar Euro Yatırımla Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimini kuruyor! Bosch Mobilite Bilişim Çözümleri, Bosch otomotiv yazılım mühendisliği, Bosch Otomotiv Yazılım Yatırımları, Bosch Bilişim Çözümleri Çalışan Sayısı.

Instagram Hesabımız

Bugünün otomobilleri, yazılımlar ve elektronik ürünler sayesinde değişiyor. Yazılım yoğunluklu elektronik sistemler pazarının, 2030 yılına kadar her yıl yaklaşık yüzde 15 büyümesi bekleniyor. Bu pazardaki lider pozisyonunu daha da güçlendirmeyi hedefleyen Bosch, yeni bir bölüm olan Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimini kuruyor. 2021 yılının başından itibaren mevcut ve yeni müşteriler, elektronik sistemleri ve gerekli yazılımları tek bir kaynaktan, yani yaklaşık 17.000 çalışanın görev yaptığı bu bölümden alacak. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri Sektöründen sorumlu Başkan Dr. Stefan Hartung, “Şu anda bile bir araçta yaklaşık 100 milyon satırlık yazılım kodu bulunuyor. Sadece çok geniş bir elektronik ve yazılım uzmanlığı yelpazesine sahip olan bir şirket, mobilitenin geleceğini şekillendirebilecek konumda olacak” dedi.

Bosch, Geleceğin Araçları için Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimini kuruyor.

• Mobilite Bilişim Çözümleri iş birimi, geleceğin araç mimarileri için yazılım yoğunluklu sistemlere yönelik tek bir kaynak oluşturacak.
• Yeni birim, 20’nin üzerinde ülkede 40’tan fazla lokasyonda, yaklaşık 17.000 çalışana sahip olacak.
• Yazılım yoğunluklu elektronik sistemler pazarı yılda yaklaşık yüzde 15 büyüyecek.
• Bosch, otomotiv yazılımı uzmanlığına yıllık 3 milyar Euro yatırım yapıyor.

A101 Marketlerinde bugünden itibaren Araç İçi iddialı aksesuarlar indirimli fiyatlarıyla satışa sunuluyor!

Yazılım, geleceğin otomobillerinde önemli rol oynayacak

On yıl önce bir otomobilde yaklaşık 10 milyon satır yazılım kodu bulunurken, otonom araçların yazılımları 300 ila 500 milyon satır kod içerecek. Bunu bir bağlamda ifade etmek gerekirse, bir milyon satır yazılım kodu yaklaşık 18.000 basılı sayfaya denk geliyor. Harald Kroeger, “Yazılımlar, gelecekte bir aracın özelliklerinin ve sağlayacağı hissin belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak. Otomobillerin çok daha akıllı olmasına yardımcı olacak ve sürücülere somut bir fayda sağlayacak” dedi.

Teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch, araç yazılımlarının öneminin farkına çabuk vardı ve yaklaşık 40 yıldır şirket içerisinde yazılım geliştiriyor. Şirket, buna her yıl 3 milyar Euro yatırım yapıyor. Ayrı birimlerdeki geleneksel yazılım mühendisliği giderek sınırlarına yaklaşıyor. Bu nedenle Bosch, yeni Mobilite Bilişim Çözümleri biriminde otomotiv yazılım mühendisliği kaynaklarını bir araya getiriyor. Kroeger, “Yazılımların tek bir kaynaktan sağlanması, otomobillerin daha dijital hale getirilmesine ilişkin büyük zorluğa olan yanıtımızdır” dedi. Kroeger’a göre, gelecekte hem araç bilgisayarlarının ve kontrol ünitelerinin dayanacağı yazılımları, hem de park destek ve şeritte kalma destek sistemlerinden müzik yayınına kadar araç işlevlerine yönelik yazılımları bu yeni birim geliştirecek. Sonuç, kullanıcılara yazılım güncellemeleriyle sunulan yeni işlevlerin çok daha hızlı bir şekilde kullanıma girmesi olacak. Bu, otomobil üreticilerinin kendi müşterilerine entegre bir sürüş deneyimi sunmasını sağlayacak.

Bosch Mobilite Bilişim Çözümleri.