2025 yılı itibariyle yeni otomobillerin yüzde 20’si 48 voltluk sisteme sahip olacak mı?

Bosch’un hedefi 48 volt batarya teknolojisinde lider olmak. Bosch CATL Contemporary Amperex Technology Co. Limited

• Mobilite Çözümleri İş Kolu Başkanı Stefan Hartung: “48 volt hibridizasyonu, yarının otomotiv pazarında asgari standart olacak.”
• 2025 yılı itibarıyla, yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 20’si 48 voltluk sisteme sahip olacak.
• Bosch’un 48 volt batarya üretimi 2018 yılının sonlarında Wuxi’de başladı.
Stuttgart, Almanya – Bosch ve Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL), yüksek performanslı batarya hücreleri konusunda uzun süreli bir stratejik iş birliği anlaşması imzaladı. İş birliğiyle CATL, bu hücreleri Bosch gereksinimlerine uygun olarak tasarlayacak, geliştirecek ve üretecek. Hücreler, Bosch tarafından geliştirilen 48 volt bataryada kullanılacak. Bu batarya, verimliliği global olarak çok daha önemli bir hale gelen 48 volt hibrit güç aktarım mekanizması sistemlerinin temel parçası.

Teknoloji ve servis sağlayıcısı Bosch yapılan iş birliğiyle, batarya hücrelerinin uzun vadede tedariğini de güvence altına almış oldu. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri İş Kolu Başkanı Dr. Stefan Hartung, iş birliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Batarya hücrelerini anlamamız gerekiyor ama bunları kendimizin üretmesi gerekmiyor. CATL ile yapılan iş birliği neticesinde, köklü bir lityum iyon batarya hücresi uzmanıyla ortaklaşa çalışmalar gerçekleştireceğiz. Sistem teknik bilgimiz ve batarya yönetimindeki uzmanlığımız bir araya geldiğinde, 48 volt batarya pazarındaki güçlü konumumuzu daha da ileriye taşıyacağız” dedi.

Dünyanın önde gelen lityum iyon batarya uzmanlarından biri olan CATL, şu anda Erfurt Almanya’da bir batarya fabrikası kuruyor. Bosch açısından bu iş birliği, elektromobilite alanında pazar liderliğine giden yolda bir başka adımı oluşturuyor. Birçok global otomobil üreticisi daha şimdiden Bosch’un 48 volt bataryasını kullanıyor.

48 volt sistemi, yarının otomotiv pazarında asgari standart olacak
Bosch’un 48 volt sistemlere ilişkin portföyü, DC/DC konvertörler ve elektrikli makineler gibi diğer sistem bileşenlerini de kapsayacak şekilde 48 volt bataryanın ötesine geçiyor. Bu teknolojiyle Bosch, tüm araç sınıflarını geleceğin emisyon gereksinimleri için hazır hale getirmeyi ve ekonomik hibridizasyon sunmayı hedefliyor. 48 volt elektrifikasyon, içten yanmalı motora bir elektrikli motor ekliyor. Bu motor, fren sırasında ortaya çıkan enerjiyi geri kazanarak şarj olan 48 volt batarya ile çalışıyor. Böylece, yakıt tüketimi yüzde 15 oranında azaltılabiliyor. Hartung, “Verimliliği artırmak istiyorsak, fren enerjisinin kullanılmadan boşa gitmesine artık izin veremeyiz. Bu 48 volt hibridizasyon yarının otomotiv pazarında kesinlikle asgari standart olacak” dedi.

48 volt çözümler pazarı, dünya genelinde büyüyor. Bosch, 2025 yılı itibarıyla dünya genelinde satılan yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 20’sinde 48 voltluk bir sistem ve buna uygun bir batarya bulunacağını öngörüyor. 48 volt sistemlere olan talep, başta Avrupa ve Çin olmak üzere artıyor.

Düşük maliyetli ve kolaylıkla entegre edilebilir
Bosch’un Wuxi Çin’deki fabrikası, geçtiğimiz yıl ilk nesil 48 volt batarya üretimine başladı. Bu ürünün en son versiyonunun ayırt edici özelliği, bataryanın küçük olması ve pasif bir şekilde soğuması. Bu, otomobil üreticilerinin bataryayı araç modellerine kolay bir şekilde entegre edebileceği ve herhangi bir ek soğutma ünitesine ihtiyaç duyulmayacağı anlamına geliyor. Ayrıca üretici firmalar, tescilli mühendislik çalışmaları için gereken uzun ve masraflı çabaları ortadan kaldırabilirler. Hartung, “48 volt bataryamızın pazarda lider konuma ulaşacağından ve 48 volt hibridi kitle pazar için ekonomik hale getireceğinden eminiz.” dedi.

Bosch CATL Contemporary Amperex Technology Co. Limited