ISACA İstanbul tarafından SheLeadsTech etkinliği düzenlendi

ISACA İstanbul tarafından, Biznet Bilişim ana sponsorluğunda düzenlenen SheLeadsTech etkinliği 7 Kasım Çarşamba akşamı Point Hotel Barbaros’ta gerçekleştirildi. Etkinlikte, teknoloji ve siber güvenlik sektöründe kadın istihdamının öneminden bahsedildi. Biznet Bilişim’in SheLeadsTech etkinliği Point Hotel Barbaros’ta

Point Hotel Barbaros’ta gerçekleşen etkinlikte sektörün önemli isimleri tarafından kadınların siber güvenlik sektöründeki yeri tartışıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren ISACA İstanbul Başkanı Funda Çetintaş:

“Ülke bağımsız olarak bakıldığında teknoloji sektöründe kadın istihdamı çok düşük. Bu sektöre kadınların da ilgi göstermesi için kadın liderlerin ilerlemesi ve artması gerekiyor.” dedi. Çetintaş konuşmasında siber güvenlik sektörü özelinde de kadınların daha fazla istihdam edilmeye başlandığını ama bunun henüz yeterli oranda olmadığını vurguladı.

Konuşma yapan bir diğer isim ise TÜBİSAD Başkanı Erman Karaca:

Karaca, dijital dönüşümden kaynaklanan eşitsizliklere dikkat çekerek Türkiye’nin dijital devrimin tehditlerinden biri olan eşitsizliklerin derinleşmesi konusunda risk altındaki ülkelerden birisi olduğunu ifade etti. “Sektörün geleceği için dijital eşitsizliklerin giderilmesine ve dijital yetkinliklerin geliştirilmesine odaklanmak büyük önem taşıyor. Teknolojide çalışan kadın – erkek sayılarının eşitliği ancak okul yıllarında kız öğrencilerin teknoloji alanına daha fazla yöneltilmesiyle başarılabilir.

Toplumdaki algıyı değiştirmek için kadınların kendi algılarını değiştirmesi gerekiyor
EnerjiSA Bilgi Güvenliği Risk ve Uyum Grup Müdürü ve ISACA İstanbul Teknolojide Kadın lideri Pelin Pehlivan’ın yöneticiliğinde gerçekleştirilen “Siber Güvenlik Sektöründe Kadın Olmak” paneline Ziraat Teknoloji Bilgi Güvenliği Grup Yöneticisi Ayşim Niksarlı, Boyner Grup CISO’su Tuğba Öztürk ve Anadolubank Teftiş Kurulu Bilgi Teknolojileri Başkan Yardımcısı Dilek Mete Hangül katıldı.

Pelin Pehlivan, ISACA İstanbul SheLeadsTech Çalışma Grubu’nun hedeflerini şöyle açıkladı: “Bizler, kadınların teknoloji ve siber güvenlik alanında çalışmayı seçmesi için, bu konuda rol model olan kadınlarla gençleri buluşturmak, toplumsal olarak bu konudaki farkındalığı artırmak için çalışıyoruz. Aynı zamanda teknoloji sektöründe çalışan kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve bu sorunların azaltılmasına katkıda bulunmak, kadınlar arasında bir ağ kurarak, motivasyon düşüklüğü yaşanan alanlarda destek sağlamak ve kadınların kendileri ile ilgili farkındalıklarını artırarak, onların eksik oldukları noktalarda eğitimlerine katkıda bulunmak için de elimizden geleni yapıyoruz. “

Meslekleri seçecek cinsiyetlerin temeli çocuklukta atılıyor
Etkinliğin son panelinde ise Biznet Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Terzioğlu’nun yöneticiliğinde “Erkeklerin Gözünden Siber Güvenlikte Kadınlar” konusu tartışıldı. Deloitte Siber Risk Hizmetleri Lideri Burç Yıldırım, KPMG Bilgi Risk Yönetimi Hizmetleri Direktörü Ehtiram İsmayilov ve PWC Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Direktörü Mehmet Önal’ın katılımıyla gerçekleştirilen panelde siber güvenlik sektörüne kadınların ilgisini artırmak için rol modellerin öneminden bahsedilerek kadın işgücünün artmasıyla sektörün geçireceği olumlu değişimler vurgulandı.

Teknoloji sektörü özelinde ise kadının giderek bu alandan uzaklaşmaya başladığı belirtildi.

Biznet Bilişim’in SheLeadsTech etkinliği Point Hotel Barbaros’ta