İris ve yüz tanıma teknolojileri temassız erişim özellikleriyle hijyen konusuna çözüm getiriyor

Son zamanlarda, çalışan ve ziyaretçi giriş-çıkışları esnasında temassız ve hijyenik olan biyometrik çözümleri tercih eden işletmelerin sayısı artıyor. Yüz ve iris tanıma çözümleri yüksek güvenliğin yanı sıra hijyen de sağlıyor. Biyometrik geçiş kontrol sistemleri İris ve yüz tanıma teknolojileri

Temassız çalışan biyometrik geçiş kontrol çözümleri hakkında konuşan Sensormatic Teknoloji Yönetimi Direktörü Dr.Serdar İnce, “Daha önceleri sadece yüksek güvenlik ihtiyacı olan laboratuvar, hastane, cezaevi, havalimanı, veri merkezleri, banka vb. alanlarda öncelikli tercih edilen biyometrik geçiş kontrol sistemleri, ofis ya da mağaza personeli tarafından hijyen sebebiyle olası riskleri azaltacak bir çözüm olarak tercih edilmeye başlandı.” dedi.

Geçiş kontrolünde en güvenilir çözüm: İris tanıma
Pek çok biyometrik özellik gibi insan gözünde bulunan iris tabakası da kişiye özel veriler içeriyor. İris tanımayı diğer biyometrik sistemlerden ayıran en önemli özellik ise kopyalanamaz olması. Bu özellik sayesinde geçiş kontrol sistemleri arasındaki en güvenli çözümlerden biri olan iris tanıma, hızlı tarama, düşük uygulama maliyeti ve hijyenik olmasıyla öne çıkıyor. 35 -45 cm mesafeden çalışabilen İris Tanıma çözümü, gözlük ve lens kullanımları dahil olmak üzere bir saniye gibi kısa bir sürede iris tanımlayabiliyor. Çözüm hem giriş-çıkış yönetimi yazılımlarıyla hem de diğer elektronik güvenlik çözümleriyle entegre bir şekilde çalışabiliyor.

Yüz tanıma çözümü büyük kolaylık sağlıyor
En son teknolojilerin ve en gelişmiş algoritmaların kullanıldığı Yüz Tanıma Çözümü’nin, herhangi bir temas gerektirmeyen uzaktan tanıma özelliği hem çalışanlar hem ziyaretçiler için hijyen sağlıyor. Yüz tanıma işlemi sırasında her kişiye ait yüzü 256 basamaklı, değiştirilemez bir kodla tanımlayan sistem, insan yüzünde yer alan dudak ve burun gibi noktaların algoritmasını işleyerek doğruluk oranını en üst seviyeye çıkartıyor.

Biyometrik geçiş kontrol sistemleri İris ve yüz tanıma teknolojileri