Bilgisayarına Uzaktan Bağlantıya İzin Verenler Dikkat! İşte O Büyük Tehlike!

Bilgisayara uzaktan bağlantıda büyük tehlike.
Bilgisayara uzaktan bağlantıda büyük tehlike.

Bilgisayara uzaktan bağlantıda büyük tehlike, Kişisel Bilgiler Uzaktan Bağlantıyla Tehlikede, Uzaktan Bağlantı Kaba Kuvvet Saldırısı, ESET Brute Force Attack Protection.

Windows Uzak Masaüstü Protokolü RDP’ye Kaba Kuvvet Saldırıları Arttı? Kaba Kuvvet Saldırısı Nedir? Bilgisayara uzaktan bağlantıda büyük tehlike. Kişisel Bilgiler Uzaktan Bağlantıyla Tehlikede. ESET Brute Force Attack Protection.

Instagram Hesabımız

Siber suçlular, pandemi döneminde doruk noktasına ulaşan uzaktan erişim olgusuna hızlı ayak uydurdu. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in verilerine göre, şirketlere uzaktan erişim imkanı tanıyan Windows Uzak Masaüstü Protokolü‘ne yönelik ‘Kaba Kuvvet – Brute Force‘ saldırılarında ciddi artış söz konusu. ESET bu nedenle, şirketleri bu tür saldırılardan korumaya odaklanan ‘ESET Brute-Force Attack Protection‘ adlı yeni bir koruma katmanı geliştirdi.

Genellikle şirket verilerine uzaktan erişim, Microsoft tarafından tasarlanan ve uzaktan çalışanların kurumsal ağa bağlanmalarına olanak tanıyan Windows Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) aracılığıyla gerçekleşiyor. Ne yazık ki, RDP’nin artan önemine karşın, kurumlar genellikle ilgili ayarları ve koruma önlemlerini göz ardı ediyor. Çalışanlar ek yetkilendirme ya da koruma katmanları olmadan, tahmin edilmesi kolay parolalar kullanıyor. Maalesef gizliliğinin ihlal edilmesini önleyecek çok az şey var.

Büyük olasılıkla bu gerçek, Uzak Masaüstü Protokolü’nün bu kadar popüler bir saldırı alanı haline gelmesinin de nedenidir. Siber suçlular genellikle kötü korunan ağlara kaba kuvvet saldırısı yoluyla zor kullanarak girer, kullanıcı haklarını yönetici seviyesine çıkarır, güvenlik çözümlerini devre dışı bırakır ve önemli şirket verilerini şifrelemek için fidye yazılımını çalıştırırlar.

Brute-Force Attack ya da kaba kuvvet saldırısı nedir?

Brute-Force Attack ya da kaba kuvvet saldırısı, belli bir hedefe odaklanan, bu hedefin sistemlerini koruyan parola ve şifreleri tespit etmeye yönelik rasgele, sürekli ve genellikle otomatik olarak yapılan denemelere denir. Farklı kelime ve kelime kombinasyonları ya da rakam kombinasyonları defalarca denenerek, doğru parola bulunmaya ve sisteme girilmeye çalışılır. Artan RDP kullanımı ve ortaya çıkan riskleri göz önünde bulunduran ESET araştırmacıları, ESET Ağ Koruması’nı (ESET Network Attack Protection) geliştirerek, harici IP adreslerinden gelen kaba kuvvet saldırılarını engellemeye yönelik RDP’yi olduğu kadar, SMB protokollerini de kapsayan yeni bir algılama katmanı tasarladı.

Acun Ilıcalı Yeni OPPO Reno3 Serisi Reklamı İçin Kızlarıyla Birlikte Kamera Karşısına Geçti!