Audi bildiğimiz her şeyi değiştirdi! Digital Matrix LED farlar ve dijital OLED arka stop lambaları geliyor!

Audi OLED arka stop.
Audi OLED arka stop.

Audi bildiğimiz her şeyi değiştirdi! Digital Matrix LED farlar ve dijital OLED arka stop lambaları geliyor! Audi OLED arka stop.

Instagram Hesabımız

Far teknolojisi, giderek daha önemli hale geldiği günümüzde, sürücü için ek güvenlik dışında iletişim ve kişiselleştirmeye kadar yeni olanakların kapısını da açıyor. Sistematik far dijitalleşmesi tüm bunları mümkün kılıyor. Özellikle yeni Audi A8 bunun en iyi örneklerinden biri.

Digital Matrix LED farlar ve dijital OLED arka stop lambaları müşteri deneyimini tamamen yeni bir düzeye çıkarıyor. Bir Audi modelinde ilk kez far tamamen dijitalleştirildi. Otomobil, dijital OLED arka stop lambaları sayesinde daha da kişiselleştirilebiliyor. Digital Matrix LED farlar ayrıca; gelişmiş trafik bilgisi, otoyollarda sinyalli şerit aydınlatması ve kırsal yollarda konumlandırma aydınlatması olmak üzere üç yeni işlev içeriyor. Bu özellikler sadece Audi’nin “Teknoloji ile bir adım önde” özelliğini sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda katma değer de yaratıyor.

Yeni Skoda Fabia, Skoda Türkiye’nin yaptığı son zammın ardından kaç para oldu?

Digital Matrix LED ile iki yeni yeni işlev
Karanlık yollarda ve gece sürüşlerinde otoyollarda güvenliği sağlayacak yeni bir teknoloji hayata geçiyor: Konumlandırmalı şerit aydınlatması. Aracın şeridini aydınlatarak sürücünün sürüşe odaklanmasına yardımcı oluyor. Şerit Aydınlatması olarak bilinen bir tür “ışık halısı” içinde karartılmış oklar şeklindeki konumlandırma aydınlatmasına entegre konum işareti, aracının şerit işaretleri arasındaki konumunu öngörerek, şeridin ortasında güvenli bir sürüş sağlıyor.

Otoyoldaki şerit değişikliklerinde, şerit aydınlatması her iki şerit işaretçisini de parlak bir şekilde aydınlatırken, konumlandırma aydınlatması aracın şeritteki tam konumunu gösteriyor. Tam bu noktada; şerit aydınlatmasındaki sinyal lambaları ile ikinci yeni işlev devreye giriyor. Digital Matrix LED farlar, sinyaller etkinleştirildiğinde, şerit aydınlatmasının ilgili tarafında dinamik bir yanıp sönme alanı oluşturuyor. Böylece şerit aydınlatması sinyallerden gelen sinyali tekrarlıyor ve yoğunlaştırıyor. Bu sayede yaklaşan şerit değişikliği trafikteki diğer paydaşlara net bir şekilde bildirilmiş oluyor. Farın dijitalleştirilmesi, virajlarda, şehir içinde veya otoyollarda kısa huzmeli farlarla veya uzun huzmeli farlarla sürüş yaparken, sürüşü diğer yol kullanıcıları için daha da güvenli hale getiriyor, çünkü karşıdan gelen veya aynı yönde ilerleyen araçları hassas bir şekilde maskeliyor.

Döviz yükselişe geçti sıfır km arabalara zam başladı! Skoda Octavia zamlı fiyat listesi açıklandı!

Dikkatin en güzel hali: dijital OLED arka stop lambaları
2016 yılında Audi TT RS’de kullanılan OLED, otomotiv endüstrisinin aydınlatma teknolojisinde yeni bir çağ başlattı. Arka stop lambalarında ilk kez organik LED (kısaca OLED) kullanıldı. OLED üniteleri, mükemmel homojenlik ve son derece yüksek kontrast değerleri üreten yarı iletken ışık yüzeyi kaynakları. Parlaklıkları ayarlanabiliyor. Ayrıca ışık kaynağı yapılandırılabiliyor ve hassas şekilde değiştirilebilir bölümlere ayrılabiliyor. Dinamik aydınlatma senaryosu, AUDI TT RS ile OLED arka stop lambalarında da ilk kez sunuldu.

Audi, sadece dört yıl sonra, Audi Q5’te dijitalleştirme yoluyla OLED’i daha da geliştirdi. Bu dijitalleştirme, arka stop lamba imzasını değiştirme olasılığını beraberinde getirdi. Bu değişim, OLED’lerin temel özelliklerine dayanıyor: yüksek kontrast, segmentasyon olasılığı, yüksek ışık homojenliği ve segmentler arasında mümkün olan en küçük boşluklar. Audi bunu sunan tek otomobil üreticisi. Ayrıca dijital OLED arka stop lambaları A8’de standart donanım olarak sunuluyor.

Hyundai Robot Taksi Yaptı! Çok yakında trafikte robot taksi dönemini başlatıyorlar!

Audi OLED arka stop.

Audi OLED arka stop.