Otomobillerde LED Aydınlatma Dönemini Kapanıyor! OLED Dönemini Başlıyor! Peki nedir bu OLED?

Audi Dijital OLED teknolojisi.

Otomobillerde LED Aydınlatma Dönemini Kapanıyor! OLED Dönemini Başlıyor! Peki nedir bu OLED? Audi Dijital OLED teknolojisi, Audi Dijital OLED nedir, Audi Dijital OLED ne işe yarıyor, Audi yeni aydınlatma teknolojisi nedir?

Audi, aydınlatma sistemlerinde ‘Dijital OLED’ teknolojisini kullanmaya başladı. 2016 yılında organik ışık yayan diyotları (OLED) aydınlatma sistemlerinde kullanarak bu alanda bir öncü olan Audi yeni haberi duyurdu. Bu teknolojiyi dijitalleştirerek, bir yandan yol güvenliğine katkı sağlamayı, bir yandan da arka farların kişileştirilmesine imkan tanımayı hedefliyor. Audi Dijital OLED teknolojisi. Audi Dijital OLED nedir?

Instagram Hesabımız

LED‘lerin aksine, panel radyatörlerden oluşan OLED teknolojisi, homojen, yüksek kontrastlı bir ışık üretiyor ve sınırsız bir dinlenebilme imkanı tanıyor. Bu sayede, ayrı ayrı kontrol edilebilen ışık segmentleri yaratabilen bu teknoloji, herhangi bir reflektör, optik fiber veya benzeri bir optik malzemeye gerek duymadığı için, verimli, hafif ve düz şekliyle tasarım açısından da birçok kapıyı açıyor.
Ayrıca, bir OLED aydınlatma elemanı yalnızca bir milimetre kalınlığındayken, geleneksel LED çözümleri 20 ila 30 milimetrelik çok daha fazla derinlik gerektiriyor. Diğer yandan, bir OLED’in enerji gereksinimi, LED optiğin benzer homojenliğe ulaşması ihtiyaç duyduğu enerjiden çok daha az.

Ekrana dönüşen stop lambaları!

Audi, ilk olarak 2016 yılında ürettiği Audi TT RS modelinin stop lambalarında yerleşik OLED teknolojisini kullanmaya başlamıştı. Audi, artık dijital OLED teknolojisine geçiyor. Böylece neredeyse bir tür ekrana dönüşen arka far sistemi tasarım, kişiselleştirme, iletişim ve güvenlik konularında gelecek için yeni fırsatları da beraberinde getiriyor.

Dijital OLED stop lambalarında bir yakınlık algılama özelliği kullanılıyor. Araca, arkadan başka bir aracın 2 metreden daha fazla yaklaşması durumunda, tüm OLED bölümleri yanıyor. Mesafe artmaya başladığında orijinal haline geri dönüyor.
Audi, dijital OLED teknolojisinin gelecekte stop lambalarının trafik uyarı sembolleri olarak görülebilmesi yönündeki çalışmalara da şimdiden başladı. Trafikteki diğer araç kullanıcılarına, kaygan yolları veya trafik sıkışıklığı gibi tehlike oluşturabilecek konularda erken uyarılar verebilecek önceden tanımlanmış semboller, daha güvenli sürüşler için gelecekte kullanılabilecek…

GoToTechno Şubat 2021 Sayısı Nerelerden Okunur? 25. Sayı işte buralarda var!

Audi Dijital OLED teknolojisi. Audi Dijital OLED nedir?