Bu yıl annelere alınan hediyeler de değişti! İşte yeni alışkanlıklar!

Anneler Günü Hediyeleri değişti.
Anneler Günü Hediyeleri değişti.

Bu yıl annelere alınan hediyeler de değişti! İşte yeni alışkanlıklar! Anneler Günü Hediyeleri değişti.

Instagram Hesabımız

Dünyanın ve ülkemizin ilk dijital pazarlama teknoloji ve servis sağlayıcılarından Related Digital, pandemi dönemi gölgesinde geçen ikinci Anneler Günü özelinde tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını mercek altına aldı. Araştırmaya göre bu yıl annelere alınan hediyeler de değişti. Pandemi gölgesinde geçen ilk Anneler Günü’nde “küçük ev aletleri” gibi hediyeler üst sıralarda yer alırken, bu yıl annelere ağırlıklı olarak kahve setleri, cilt bakım ürünleri ve spor ayakkabı gibi ürünler hediye edildi. Kitap satışlarında da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 26’lık artış yaşandı.

Araştırmaya göre; markalar 2020 yılında Anneler Günü’ne özel 800 binden fazla kampanya e-postası ve mobil mesaj gönderirken, 2021 yılının aynı döneminde ise bu rakam 2 milyonu aştı. Anneler Günü’nde Babalar Günü’ne oranla yüzde 10-12 oranında daha fazla kampanya yapıldığı da öne çıkan bilgiler arasında yer aldı.

Türkiye’de 7 saat 29 dakika ile dünya ortalamasının üzerinde internet kullanılıyor!

Araştırma kapsamında; bu yıl Anneler Günü’nün pandemi sürecindeki tam kapanma dönemine denk gelmesiyle birlikte fiziksel hediye kartlarının yerini tamamen dijital hediye kartlarına bıraktığı ortaya çıktı. Geçen yılın aynı döneminde “küçük ev aletleri” gibi hediyeler üst sıralarda yer alırken, bu yıl anneler için ağırlıklı olarak “kahve setleri”, “cilt bakım ürünleri” ve “spor ayakkabı” gibi ürünler hediye olarak satın alındı. Kitap satışlarında da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 26, temel gıda maddelerinin tüketiminde ise yüzde 16’lık bir artış oldu.

Pandemi döneminde yaşanan e-ticaretteki hareketliliğin özel günlerde de kendini gösterdiğini anlatan Related Digital CEO’su Sedat Kılıç, “Pandemi döneminde tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları önemli bir değişime uğradı ancak Anneler Günü, hem markalar hem de tüketiciler özelindeki önemini bu yıl da kimseye bırakmadı. Yükseliş bu yıl da devam etti” diye konuştu. Özel günler öncesinde markaların izlemesi gereken stratejinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Kılıç, “Bu tür verilerden yola çıkarak hazırlanan analizler markalar için çok kıymetli. Markaların özel günlere haftalar hatta aylar öncesinden hazırlanması gerekiyor. Pandemi döneminde markaların hazırladığı kampanyalarda doğal bir yükseliş var. Bu kapsamda yüzde 10-12 oranında bir artış olduğunu söylemek mümkün” açıklamasını yaptı.

Anneler Günü Hediyeleri değişti.