AMD San Francisco’da dünyada ilk 7nm teknolojisiyle üretilmiş işlemcisini tanıttı

AMD Next Horizon in San Francisco, California, Tuesday, November 6, 2018. (Photography by Paul Sakuma Photography) www.PaulSakuma.com

AMD, San Francisco’da düzenlediği Next Horizon etkinliğinde, dünyanın 7 nm teknolojisiyle üretilen ilk x86 işlemci tasarımını ve 7 nm yüksek performanslı GPU’sunu tanıttı. AMD, etkinlikte sıradaki “Zen 2” işlemci çekirdek mimarisiyle ilgili yeni özellikleri paylaşırken, devrimsel chiplet tabanlı x86 işlemci tasarımının detaylarını da sundu. Aynı zamanda 7 nm AMD Radeon Instinct™ MI60 grafik hızlandırıcının da piyasaya sunulduğu etkinlikte, “Rome” kod adlı, yeni nesil 7 nm EPYC™ sunucusunun da canlı olarak tanıtımı yapıldı. AMD’nin San Francisco’da düzenlediği Next Horizon etkinliği

Etkinlikte konuşan AMD başkanı ve CEO’su Dr. Lisa Su, şu açıklamalarda bulundu: “Veri merkezi donanım ve yazılım yol haritalarımıza, yıllardır yaptığımız yatırımlar, bulut, kurumsal ve HPC müşterilerimiz üzerinde işlemci ve GPU’larımızın kullanım oranını giderek artırıyor. İçerisinde endüstri lideri 7 nm üretim teknolojisini de barındıran endüstrinin en yaygın ve en güçlü veri merkezi işlemci ve GPU’larıyla, önümüzdeki çeyreklik dilimlerde momentumumuzu hızlandırmak için iyi konumlanmış durumdayız.”

 Ödüllü “Zen” çekirdeğinin diğer önemli ilerlemeleri ise şöyle:

Gelişmiş bir işlem veri hattı, bilgi-işlem motorlarını daha verimli şekilde besliyor.
Ön uç gelişimleri – gelişmiş dal tahmini, daha iyi komut getirme, yeniden iyileştirilmiş komut arabelleği ve daha geniş çalışma arabelleği.

Gelişmiş güvenlik özellikleri – Donanımsal olarak iyileştirilmiş Spectre önlemleri, bellek şifrelemede artırılmış esneklik.

İçerisinde etkinlikte de detaylandırılan yeni nesil AMD EPYC CPU’lar ve AMD Radeon Instinct GPU’lar, şu anda geliştirme aşamasında. Bununla birlikte AMD, 7 nm+ tabanlı “Zen 3” ve “Zen 4” x86 çekirdek mimarisinin de yolda olduğunu paylaştı.

AMD EPYC Sunucu CPU Güncellemeleri

Garman, Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) üzerindeki ilk AMD EPYC işlemci tabanlı oluşumların şu anda piyasada olduğunu belirtti. Bu da genel amaç ve bellek optimize iş yükleri için dolar başına performans oranında sıra dışı sonuçlar sağlıyor.

AMD aynı zamanda “Rome” kod adlı yeni nesil EPYC işlemcilerle ilgili yeni detayları da etkinlikte paylaştı:

Günümüz AMD EPYC işlemcileriyle karşılaştırıldığında soket başına iki kat daha fazla bilgi-işlem performansı ile, dört kat kayan nokta performansı.
Günümüz AMD EPYC sunucu platformlarıyla soket uyumluluğu.
AMD, etkinlik sırasında yeni nesil EPYC işlemcilerin performans ve platform avantajlarını iki tanıtımla gösterdi:

Görüntü tanıma işlemini hızlandırmak için içerisinde Radeon Instinct MI60 işlemci ile endüstrinin ilk x86 PCIe 4.0 özellikli platform demosu.
“Rome” örnekleri şu anda müşterilere sunulmaya başlandı ve dünyanın ilk yüksek performanslı x86 7 nm işlemcisi olacak.

AMD Veri Merkezi Grafik Güncellemeleri

AMD, dünyanın ilk 7 nm ve endüstrinin tek donanımsal olarak sanallaştırılmış GPU’su olan AMD Radeon Instinct MI60 ve MI50’yi piyasaya sundu. İki ürün de müşterilere bu çeyrek içerisinde gönderilmeye başlanacak. Bu yeni grafik kartları, yüksek performanslı ve esnek “Vega” mimarisini baz alıyor ve özellikle makine öğrenimi ve yapay zekâ (AI) için tasarlandı. Veri merkezi kullanımı için yüksek seviye kayan nokta performansı, daha iyi verimlilik ve yeni özellikler sunuyorlar.

ROCm 2.0 aynı zamanda Linux kernel dağıtımları için de destek sunarak, ROCm erişimini milyonlarca Linux geliştiricisi ve kullanıcısına da sunuyor. ROCm, müşterilerinin açık bir ortamdaki yüksek performanslı, enerji verimli heterojen bilgi-işlem sistemleri kurmaları için tasarlandı.

AMD’nin San Francisco’da düzenlediği Next Horizon etkinliği