Akıllı Evler siber saldırı tehtidiyle karşı karşıya

Akıllı evlerdeki aydınlatmadan ısıtmaya, ev sinema sistemlerinden güvenliğe kadar birçok sistemin dahil olduğu Kompleks IoT (Nesnelerin İnterneti) Ortamları siber saldırganların tehdidi altında. Akıllı Evler siber saldırı tehtidi Trend Micro Akdeniz Ülkeleri

CIE [Complex IoT Environments] olarak adlandırdığımız birçok cihaz ve sistemin birleşmesinden oluşan kompleks IoT ortamları siber suçluların yeni hedefi oldu. Asansör sistemleri, kartlı kapı sistemleri, yangın sensor sistemleri gibi BT dışındaki cihazların yönetilmesini sağlayan yazılımlara ulaşan suçlular, kullanıcıların güvenliklerini ihlal edecek durumlar oluşturabiliyor ve eski haline döndürülmesi için fidye talebinde bulunuyor. Bunun en yakın örneği ise Avusturya’nın önemli bir otelinde yaşandı. Bir grup siber korsan otelin müşterilerini odalarına kilitleyerek durumun çözülmesi karşılığında otel işletmesinden bitcoin talep etmişti.

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Teknik Müdürü Mehmet Gülyurt, bu tip yazılımların alışveriş merkezleri, havalimanları, oteller, hastaneler, akıllı binalar, plazalar gibi yerlerde yaygın şekilde kullanılması nedeniyle siber suçluların saldırılarına maruz kaldığını belirtti. Bu tür saldırılar sonucunda da fidye talep edilebildiğinin, siber terör gruplarının eylemlerine neden olabildiğinin, insanların rehin alınmalarının, hırsızlık ve soygun vakalarının yaşanmasıyla sonuçlanabildiğinin altını çizdi.

Gülyurt “Saldırganlar akıllı kilitler kurup kompleks IoT ortamına bağlanarak, eve / şirkete erişime imkan veren otomasyon kurallarını değiştirebiliyor. Bu kural değişiklikleri sonucunda sensorlar saldırganı ya evde yaşayan biri gibi algılıyor ya da kapıları kilitlemiyor.

Akıllı Evler siber saldırı tehtidi Trend Micro Akdeniz Ülkeleri