Akıllı Cihaz sayısı 2025 yılında 80 milyar olacak

Akıllı cihazlar olarak da bilinen IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) sayısı 2025′ yılında 80 milyar olacak. Akıllı evler, akıllı telefonlar derken bu durum beraberinde bazı güvenlik açıklarını da getirecek. Akıllı Cihaz sayısı 80 milyar olacak

Berg Insight tarafından yapılan yakın tarihli bir analiz ve tahmin çalışmasına göre, 2021 yılında sadece Kuzey Amerika’da 73 milyon akıllı konutun olması ve bunların hemen hepsinde bahsedilen IoT cihazların kullanılması bekleniyor. Aynı kıtada yapılan benzer bir çalışma raporuna göre ise 2016 yılında 21,8 milyondan fazla akıllı ev bulunuyordu. IDC verileri de 2025’de dünyada 80 milyar cihazın internete bağlı olacağını öngörüyor. Bu veriler ışığında tüm dünyadaki toplam kullanım öngörülerek geleceğin teknolojisinin ne kadar hızlı yaygınlaştığı tahmin edilebiliyor. Son tahminlere göre akıllı cihazlar olarak da bilinen IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) sayısı 2025′ yılında 80 milyar olacak.

Akıllı teknoloji sorunları da beraberinde getirecek

Komtera Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Ziya Gökalp, düşünülmesi gereken en önemli soruyu gündeme getiriyor: Soruları yanıtlayan, kişilerin adına karar veren, hesapları yöneten ve denetleyen, hareketleri denetleyen, erişimleri gözetleyen, sorgulamaları baz alarak haklarında bilgi toplayan ve davranışları analiz eden bu sistemlerin kullanıcılar hakkında edindiği bilgiler güvende mi veya bu sistemlerin yönetimi gerçekten de tamamen kullanıcıların kontrolünün altında mı gerçekleşiyor?

Akıllı teknolojiler için alınacak önlemler

Üreticilerin bizler hakkında edindiği bu bilgileri kayıt altında tutmasının, sınıflandırmasının, üçüncü şahıslar ile ticari veya ticari olmayan nedenler ile paylaşmasının önüne geçilebiliyor mu? Üreticilerin bu bilgilerin gizliliğini ve bütünlüğünü sağlaması konusunda attığı adımlar ile kullandıkları güvenlik teknolojilerinden emin olunabilir mi? Ziya Gökalp, bu konuda göz önünde bulundurmamız gereken en önemli faktörlerin üreticinin bilinirliği, güvenilirliği, yasal yaptırımlar ile uyumu ve bu sistemleri satın alan tüketiciye sunması gereken resmi yasal taahhüdü olarak sayılabileceğini dile getiriyor.

[irp posts=”933″ name=”Yeni Ford Focus Sedan Ekim ayında Türkiye’de satışa sunuluyor”]

Akıllı Cihaz sayısı 80 milyar olacak

[irp posts=”929″ name=”Renault Trucks elektrikli kamyonlar yollara çıkmaya hazırlanıyor”]