ROLLS-ROYCE motor testlerinde geçer not aldı

Rolls-Royce’un Advance3 motoru, üçboyutlu baskı ile üretilmiş parçalar ve yeni malzemelerin kullanımıyla sivil havacılıkta geleceğin öncülüğünü yapıyor.Advance3 Rolls-Royce’un gelecek vizyonu olan IntelligentEngine anlayışı

Teknoloji tanıtımı amacıyla üretilen model, kullanılan teknolojilerin yanı sıra 2025’te piyasaya çıkacak Rolls-Royce UltraFan® motor tasarımının da kanıtlanması işlevini görmekte.

Yaklaşık 20 bin parçadan oluşan Advance3, testlerin yüzüncü saatini geride bıraktı. İlk sonuçlara göre, katman eklemeli üretim (daha yaygın adıyla üçboyutlu baskı) yöntemiyle üretilen parçalar ve seramik matris kompozitten üretilmiş bileşenler büyük başarı sağladı.

Üçboyutlu baskı yöntemi mühendislerin parçalara yeni tasarımlar getirmesine ve bu parçaların daha hızlı üretilip, tasarımlarının değiştirilmesine olanak sağlıyor. Seramik matris kompozitler (SMK) ise yüksek sıcaklıklara daha dayanıklı ve metal alternatiflerine göre daha hafif.

Mühendislerin milyonlarca veri noktası indirdiği testler kasım ayında başladı ve motor ilk kez temmuz ayında tam güçte çalıştırıldı.

Rolls-Royce Sivil Havacılık Tanıtım Programları Baş Mühendisi Ash Owen, şunları kaydetti: “Testlerin bugüne kadar herhangi bir aksaklık olmadan ilerlemesi, bu motorun bir dizi yeni teknoloji ve yepyeni bir motor çekirdeği kullandığı düşünülürse muazzam bir başarıdır. Testin ilk aşamasını tamamladık ve sonuçları analiz ediyoruz. Seramik ve 3B parçalardan aldığımız sonuçlardan çok memnunuz. ”

Üçboyutlu baskı yöntemi, üretim verimliliğini arttırıp parça ağırlığını düşürürken, konvansiyonel yöntemlerle mümkün olmayan tasarımlar geliştirilmesine de olanak sağlıyor.

Advance3 tanıtım ünitesinde test edilen yeni motor çekirdeği, yakıt verimliliğini arttırırken emisyonları düşürmek amacıyla tasarlandı. Advance3 test programı, Innovate UK ve Clean Sky 2 işbirliğinde olan Havacılık Teknolojisi Enstitüsü aracılığıyla kurulmuş

Advance3 Rolls-Royce’un gelecek vizyonu olan IntelligentEngine anlayışı