adidas, zorlu uzay koşullarında ayakkabı inovasyonunu test eden ilk marka olacak

adidas ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Ulusal Laboratuvarı inovasyon, bireyin performansı ve sürdürülebilirlik konularında atılım yapmak için uzun soluklu bir ortaklığa adım attı. Uzayda Bilim Geliştirme Merkezi CASIS tarafından yönetilen bu ortaklıkla ilk kez bir ayakkabı yeniliği uzayda test edilecek. adidas ve Uluslararası Uzay İstasyonu Ulusal Laboratuvarı inovasyon

adidas inovasyon, bireyin performansı ve sürdürülebilirlik konularındaki sınırları keşfetmek için Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ABD Ulusal Laboratuvarı ile Uzayda Bilim Geliştirme MerkeziCASIS’in yönettiği uzun vadeli bir iş birliğine imza attı. Sporcular için geleceğin tasarım ve mühendisliğini geliştirmek amacıyla yapılan bu ortaklığın ilk aşaması ürün inovasyonuna odaklanıyor. Bu sistemin mevcut ürünlerin performansını ve rahatlığını etkileyip yeni ürünlerin inovasyonunu artırabileceği düşünülüyor.

adidas Marka Stratejisi Başkan Yardımcısı James Carnes bu benzeri görülmemiş işbirliğini şu şekilde anlattı: ”Uluslararası Uzay İstasyonu ABD Ulusal Laboratuvarı ve dünyanın en gelişmiş tesislerden biri olan CASIS ile çalışmak adidas’ın performans inovasyonunda yeni standartlar oluşturmasına yardımcı olacaktır.”

Konuyla ilgili olarak Uluslararası Uzay İstasyonu ABD Ulusal Laboratuvarı Program ve Ortaklıkları Başkan Yardımcısı Christine Kretz ise “Uzayın eşsiz koşulları, bilinmezin keşfedilmesi için ideal ortamı sağlar. Örneğin mikro yerçekimi, olaya müdahil olan hava akışı ve topu yerinde tutan dış destekler olmadan dönen bir topun davranışı gibi belirli deneyleri gözlemleyebileceğimiz tek koşuldur. Bazı değişkenler üzerinde kontrol sahibi olmak, Dünya’da mümkün olmayan bilgileri toplamamıza izin veriyor” diyor.

Uzayın derinliklerinde test
adidas, Boost orta taban teknolojisini ve ayakkabılarını, gelecekteki SpaceX kargo görevinde olacak olan ISS Ulusal Laboratuvarına gönderecek, testler de 2020’de başlayacak.İstasyondaki astronotlar, bilim adamlarının teorik olarak ayakkabının performans ve konforunu optimize edebileceği teorisiyle, farklı partikül büyüklüklerine sahip bölgeleri olan Boost orta tabanlarını üretmenin mümkün olup olmadığını ortaya çıkarmak için Dünya’nın yer çekimi etkisi olmadan kimi deneyler gerçekleştirecekler.

Küresel aerodinamikte derinlik, panel şekli ve dokusunda daha fazla tasarım özgürlüğü sağlanması planlanıyor.

adidas ve Uluslararası Uzay İstasyonu Ulusal Laboratuvarı inovasyon