3D baskı tekniğiyle damar ağı sistemi oluşturulabilir mi?

Bilim insanları tarafından geliştirilen bir sıvı hidrojel solüsyonu ince tabakalar halinde basılarak, vücuttaki damar ağlarını taklit edebiliyor. Bu gelişme bu haftaki Scicence dergisinin kapağında yer aldı. Biyomühendisler, 3D baskı tekniğini kullanarak organ üretme yöntemlerini araştırmaya başladılar. 3D baskı tekniğiyle damar ağı sistemi Rice ve Washington Üniversitesi

Rice ve Washington Üniversitelerinde görevli araştırmacıların geliştirmiş olduğu yöntem, bilim insanlarının ”zarif biçimde dolaşmış” şeklinde tanımadıkları yapay damar ağları oluşturmalarına izin veriyor. Söz konusu damar sistemi; hava, kan, lenf ve diğer hayati sıvılar için vücutta doğal olarak bulunan geçiş yollarını taklit edebilmektedir.

Araştırmacılar insan dokusunu taklit etmeye çalışırken karşılaştıkları sorunların başında besinler ve oksijenin dokulara nüfuz etmesini sağlamak ile oluşan atıkları bu dokularanda uzaklaştırma eyleminin geldiğini öne sürmüşler. Vücudumuzda damar ağlarının söz edildiği görevin, yumuşak ve yapay maddeler kullanılarak yerine getirilmeye çalışılması ise bilim insanlarının bir süredir aşamadığı bir engel olarak göze çarpıyor.

3D baskı tekniğiyle damar ağı sistemi Rice ve Washington Üniversitesi